A két egyetem szakemberei azonban már tavaly publikáltak egy tanulmányt, amelyben összefüggést mutattak ki a terápia és a Alzheimer-kór között. A mostani tanulmány készítésekor pedig kiterjesztették a vizsgálataikat a demencia több más típusára is.
A Stanford Egyetem orvostudományi karának klinikai-kutatási raktárából származó csaknem tízezer betegkarton elemzése alapján a szakemberek arra jutottak, hogy az androgén deprivációs terápiában részesült 1829 páciens 7,9 százalékánál alakult ki demencia a kezelés megkezdését követő öt évben, míg a terápiában nem részesült betegeknél ugyanez ez az arány 3,5 százalék volt.
A Stanford Egyetemen dolgozó Nigam Shah szerint valós kockázatról lévén szó, a pácienseknek érdemes mérlegelniük az alternatív kezelési lehetőségeket. Ugyanakkor kutatótársaival együtt arra figyelmeztetett, hogy az androgén deprivációs terápiában részesülő férfiak semmiképpen se változtassanak a terápiájukon az orvosukkal való előzetes konzultáció nélkül. Hozzátették, az összefüggés megerősítése és a fokozott kockázati csoportba tartozó páciensek kiszűrése érdekében klinikai tesztekre lesz szükség. A mostani retrospektív tanulmány mindössze néhány hetet vett igénybe, és a kutatók olyan módszerrel dolgoztak, amellyel minimalizálni tudták a hibás eredmények születésének kockázatát.