Több mint egy évszázadon át a tudósok a megbízható kémiai folyamatok segítségével próbáltak új molekulákat létrehozni, hogy aztán a kívánt vegyületet állítsák elő. A dolog akkor válik nehézkessé, ha a molekula magjában ki akarnak cserélni egy atomot, ehhez ugyanis gyakran az egész molekulát nulláról kell felépítenünk.
Ez időigényes folyamat, ami hátráltatja a gyógyszeripar fejlesztéseit. Megoldásként az amerikai Chicagói Egyetem kutatója, Mark Levin csapatával együtt egy olyan módszert dolgozott ki, ami lehetővé teszi, hogy a molekulaváz egyes atomjait úgy cseréljék ki, vagy töröljék onnan, hogy a teljes molekula nem sérül meg. Eredményeikről a Nature folyóiratban számoltak be.
Az amerikai fejlesztés lényege, hogy olyan megbízható kémiai reakciót alkalmazzunk a molekula perifériáin, ami segít kikerülni az ott található atomokat. Ezek után már hozzáférhetővé válik az a gyűrű, amin belül a molekula magja található. A kicseréléséhez két reakció kell: az első eltávolítja a kívánt atomot, a második pedig beilleszti az újat a helyére.
Persze a folyamat ennél jóval bonyolultabb, és számos buktatója is van a dolognak. Könnyen lehet például, hogy csak a folyamat felénél derül ki, hogy nem vihető végig. Ekkor az egész munkát újra kell kezdeni.