Londonban kezdték el az új gyógyszeres kezelés tesztelését a Great Ormond Street Kórházban – írja a BBC.
A 11 éves Arthur leukémiában szenved, így ő is azok között volt, akiken elkezdték az úgynevezett blinatumomab (röviden: blina) kezelés tesztelését. Családja elmondása szerint „ez a kezelés mutatja a fényt az alagút végén”, ugyanis kisfiuk sokkal kevésbé érzi magát betegnek, és több életkedve is van.
A blinán kívül a kemoterápia az egyetlen lehetséges megoldás a kisfiú számára, és mivel utóbbi nagyon legyengítette őt, így szüleit hatalmas boldogsággal töltötte el, amikor ennek teljes ellentétét tapasztalták az új fajta kezelés után.
A blina már engedélyezett a rákos felnőttek kezelésére – és a szakértők remélik, hogy a gyermekek számára is biztonságosan alkalmazható lesz a közeljövőben. Az Egyesült Királyságban már mintegy 20 központban alkalmazzák a Blina-t B-sejtes akut limfoblasztos leukémiában (B-ALL) szenvedő gyermekeknél.
A gyógyszer egy olyan immunterápia, amely felkutatja a rákos sejteket, hogy a szervezet saját immunrendszere felismerje és elpusztítsa azokat.
Ez a kezelés pontosan a rákos sejtet támadja, így az egészséges sejtek nem sérülnek, ellentétben a kemoterápiával, ami mindent elpusztít.
A gyógyszer egy tasakban található, folyékony halmazállapotú, és egy csövön keresztül adják be a betegnek. Egy elemmel működő pumpa szabályozza, hogy a gyógyszer milyen gyorsan csorogjon a véráramba – egy tasak akár napokig is kitarthat.