Két hónappal azután, hogy könnyítettek a fiókpatikák működésének szabályain, több megyében is emelkedett az ilyen típusú patikák száma. Az évek óta tartó patikamegszűnési trend (mely jellemzően főként a kistelepüléseken működő fiókgyógyszertárakat érintette) akár meg is fordulhat ennek az intézkedésnek a hatására. A Pénzcentrum a friss számokat elemezte.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2023-ra csökkent a közforgalmú gyógyszertárak száma. Tavaly összesen 2260 közforgalmú gyógyszertár működött az országban, továbbá 613 fiókpatika és 142 kézi gyógyszertár látott el lakossági forgalmat. Intézeti - jellemzően kórházakban működő - gyógyszertárból 95-öt számláltak - 83 bonyolított lakossági forgalmat. Mindent egybevetve tehát 2343 helyen juthatott a lakosság patikai ellátáshoz az országban. A patikák számának csökkenő tendenciája folytatódott.
2023-ban 4244 lakos jutott egy patikára - volt már ennél a korábbi években jobb és rosszabb arány is.
A friss számok alapján valóban megfordulhat a fiókpatikák számának csökkenése. Ehhez természetesen nemcsak a friss változás, hanem a válsághatások enyhülése is hozzájárulhatott. A patikai forgalmi adatok szerint kevesebb vényt váltottak be, de többet költöttek a betegek a patikában - az infláció gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök esetében 7,8 százalékos volt.
Az NNGYK aktuális adatai szerint 2024 júliusában 2259 közforgalmú gyógyszertár működik az országban, miközben idén év elején még 2266, a tavalyi év elején pedig 2280 ilyen patika volt az országban, tehát továbbra is minimális csökkenés érhető tetten. Ahogy azt már a korábbi években megfigyelhettük: évről évre bezár 1-1 patika: lassan, de folyamatosan csökken a számuk az országban.
Fiókgyógyszertárból jelenleg 631, kézigyógyszertárból 138 található az országban július elején, miközben januárban előbbiekből 612-t, utóbbiakból 14-et számláltunk. Intézeti gyógyszertárak lakossági ellátó egységeiből (pl. kórházi patika) továbbra is 83 van az országban.
A közforgalmú gyógyszertárak számában Szabolcs-Szatmár-Beregben 3, Somogyban 2, Jász-Nagykun-Szolnokban és Zalában 1 csökkenés mutatkozik, mindenhol máshol stagnálás látszik. Eközben a fiókgyógyszertárak száma 1-gyel csökkent Tolnában és Veszprémben, viszont 7-tel nőtt Somogyban, 4-gyel Szabolcs-Szatmár-Beregben, 2-vel Nógrádban, és 1-gyel Borsod-Abaúj-Zemplén, Pest, Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Zala és Csongrád-Csanád vármegyékben.
A kézigyógyszertárak száma is stagnált a legtöbb helyen, 3-mal csökkent Veszprém, 2-vel Vas, 1-gyel Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén, Zala és Fejér vármegyékben. Az intézeti gyógyszertárak lakossági ellátó egysége száma Fejérben 1-gyel nőtt, Szabolcs-Szatmár-Beregben 1-gyel csökkent, így összességében nem változott. Viszont hangsúlyozzuk, hogy ezek a számok nem feltétlenül jelentik azt, hogy 1 kórházi patika Szabolcsban bezárt, Fejérben 1 nyitott. Lehettek nyitások és zárások nagyobb számban is, amelyek végül kiegyenlítették egymást.
Mindent egybevéve az tűnik ki a számokból, hogy a fiókpatikák száma emelkedő tendenciát mutat, ez pedig a májusi módosítás hatása is lehet.