Kezdeményezőkészségből jeles
Beszélgetés az Év Gyógyszerésze pályázat különdíjasával

A 2018-as Év Gyógyszerésze pályázat szakmai zsűrije a szigetszentmiklósi Melissa Gyógyszertár vezetőjét is különdíjjal jutalmazta. Keller Tamásné dr. valamennyi korosztályt elérő egészségügyi felvilágosító, prevenciós programokat szervez, amelyek megvalósítása során valódi praxisközösség jött létre a Duna-parti településen.

Gyógyszertár: Anna, kérlek, mutasd be röviden a patikátokat!

Dr. Keller Tamásné: A mi gyógyszertárunk volt az első patika Szigetszentmiklóson. Közepes forgalmú gyógyszertár, a régi falu központjában található. Bár egy 38 ezres lélekszámú városról beszélünk, mi egy olyan részében dolgozunk, ahol sem orvosi rendelő, sem emeletes ház nincs a közelben. Hosszú ideje együtt lévő, stabil, megbízható kollektívával dolgozunk.

Gy.: Mivel pályáztál az Év Gyógyszerésze címre?

K. T.: Pályamunkám címe: Egészségnevelés, szűrés óvodásoktól a nyugdíjasokig, együttműködés az egészségügyi és más szakemberekkel. Arra próbáltam rámutatni, hogy milyen fontos a közös munka. Nagyon sokat beszélünk a primer és szekunder prevencióról, amelynek során alapvető jelentőségű, hogy együttműködjünk a pedagógusokkal, hiszen az egészséges életmódra nevelést már az óvodában, iskolában el kell kezdeni. Ezen kívül az önkormányzattal is fontos együttműködni, amely a mi esetünkben maximálisan támogatja az ilyen jellegű kezdeményezéseket.

Nagyon sok rendezvényt szervezek, mint Szigetszentmiklós Egészséges Városért Közalapítvány koordinátora. Legalább 15 éve tartunk például egészségnapokat. Az első ilyen eseményt orvos és asszisztens kollégákkal hoztuk tető alá, később a védőnők közreműködésével sikerült széles körben meghirdetni és lebonyolítani ezeket a rendezvényeket. Előzetesen minden ilyen programot beharangozunk a helyi rádióban és televízióban, hiszen nagyon fontos, hogy minél többen vegyenek részt a rendezvényen. Másrészt, ha előtte-utána beszélünk róla, az emberek sokkal többet gondolkodnak magáról az egészségről.

2016-ban, az Egészség Világnapján az óvodában a diabétesszel kapcsolatosan szerveztünk egy nagy egészségnapot, amelyen 500 gyerek vett részt. Több színtéren zajlottak a programok. Az óvónők mesét írtak a cukorbetegségről, ami arról szólt, hogy hogyan lehet észrevenni, ha az óvodában van cukorbeteg gyerek. A konyhában pedig a gyerekekkel együtt készítettek és kóstoltak egészséges ételeket.

Ugyancsak 2016-ben nyertem egy pályázaton, amelynek köszönhetően az óvodás nagycsoportos gyerekek mozgásszervi szűrését végezhettük el gyógytornász segítségével. A szakember a szülőket és az óvónőket is megtanította arra, hogy hogyan foglalkozzanak a gyerekekkel annak érdekében, hogy az izomcsoportjaik megfelelően alakuljanak ki.

Az iskolásoknak egészségtotót készítettünk, amelyben arra voltunk kíváncsiak, hogy mit tudnak az egészséges életmódról, milyen fogalmaik vannak az egészséggel, betegséggel kapcsolatban. Ezen a programon vöröskeresztesek is részt vettek. Ennek a korcsoportnak droggal kapcsolatos tesztkérdéseket is készítettem. Ezen kívül fotó- és rajzpályázatot hirdettünk, amelynek témája a természetes, egészséges környezetünk megőrzésének fontossága volt. Reményeim szerint, ha a szülők nem is feltétlenül élnek még egészségesen, a gyerekek az óvodából, iskolából hazaviszik az egészség kultúráját.

Már tíz éve tartunk a városban férfi egészségnapot. Úgy gondolom, ennek rendkívül nagy jelentősége van, ugyanis elég sok beteget szűrünk ki, még abban a stádiumban, amikor a betegség nem okoz tüneteket. Véradást is szervezünk mellé, és az önkormányzat Népegészségügyi Osztályának munkatársait is meghívom, akik az oltásokról, a családról, az egészséges étkezésről beszélnek a résztvevőknek.

Egy gyógyszerészeti rendezvényen találkoztam Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramjának speciális szűrőkamionjával, amelyet azóta minden évben elhívunk Szigetszentmiklósra. Itt tartom nagyon lényegesnek az önkormányzat szerepét, amely anyagilag is támogatja ennek a programnak a lebonyolítását. Ezt az eseményt tavaly sikerült összekötnünk a futónappal, amelynek köszönhetően sok fiatal is részt vett ezeken a szűréseken.

A Dohányzás Világnapjára is mindig szervezek valamit, attól függően, hogy éppen mi a WHO fő üzenete. Abban az évben, amikor arról volt szó, hogy a nők többet dohányoznak, mint a férfiak, nőgyógyászt hívtam előadást tartani a rádióba, televízióba. A Mellrák Világnapján is szoktunk sétát szervezni. Amikor megtudtam, hogy Szigetszentmiklósról milyen nehéz eljutni a kerepestarcsai szűrőállomásra, a rá következő évben az önkormányzat segítségével két buszt béreltünk erre a célra.

Mindezeken túl neves szakembereket hívtam meg, hogy tartsanak felvilágosító előadást a testi-lelki egészségről, így az elmúlt években Bagdy Emőkét, Zacher Gábort, Béki tanár urat, Czeizel Endre és Papp Lajos professzor urakat is a köreinkben üdvözölhettük.

Mindemellett nyugdíjasklubokba járok előadni, és természetesen a gyógyszertárban is végzünk különböző szűréseket. A régióban elsőként lettünk Egy Csepp patika, azért, mert mindig hallottuk a rádióból, hogy az emberek menjenek el a patikába, és méressék meg a vércukorszintjüket, láttuk, hogy nagy az igény rá, a betegek szeretik, ha törődnek velük, és feltehetik a kérdéseiket. Ezért kezdtük el a gyógyszerészi gondozást is. Accu-Check Pont is vagyunk, ami azt jelenti, hogy ellenőrizzük a betegek vércukorszintmérő készülékeit. Ha a betegek úgy jönnek ki a kórházból, hogy nem tudják beadni maguknak a kis molekulasúlyú heparint, segítünk nekik, ahogy a különböző tesztek elvégzésében, kiértékelésében is.

Gy.: A patika vezetése mellett hogy fér bele mindez az idődbe?

K. T.: Most, hogy már nagy gyerekeim vannak, a családom nagyon toleráns, és a kollégáim is partnerek ebben a munkában. A munkatársak nagy része szigetszentmiklósi születésű, így számukra is nagyon fontos az itt élő emberek egészsége. Máshogy nem is lehetne ezt csinálni. Ha váratlanul bejön egy beteg, például vércukorszintet méretni, amíg én vele foglalkozom, addig a lányok intézik a többi dolgot.

Vallom, hogy az egészségnevelés, az egészségkommunikáció csak úgy működik jól, ha abban az önkormányzat, az óvónők, a pedagógusok, az orvosok, a gyógyszerészek és a média is szerepet játszik. Ez nálunk remekül működik. Nagyon jó az orvos-gyógyszerész-asszisztens kapcsolat, és a város hét patikája is nagyon összetart. A közösségi ház a helyet biztosítja a különböző programokhoz, úgyhogy ez tényleg egy team-munka.

Gy.: Egy praxisközösség.

K. T.: Igen.

Gy.: Nem önmaga ellen dolgozik az az alapvetően gyógyszerek forgalmazásából élő patikus, aki azon van, hogy minél több ember minél tovább maradjon egészséges?

K. T.: Az utóbbi években nagyon elmentünk abba az irányba, hogy a patika lehetőleg minél profitábilisabban működjön. Szerencsére a legtöbb gyógyszertárban még mindig a betegközpontúság és az egészségügyi szemlélet uralkodik. Ezen kívül pedig egy patika nemcsak gyógyszereket forgalmaz, hanem vércukormérőket, vitaminokat, kozmetikumokat is. A gyógyszerész nemcsak gyógyszerelési, hanem életmódbeli tanácsokat is ad annak érdekében, hogy a páciensei minél később kerüljenek orvoshoz, kórházba. Nem érzem úgy, hogy nagy ellentmondás lenne a kettő között. Egy gyógyszertár profiljába nagyon sok minden belefér, és az egészségügyi felvilágosító munkára legalább akkora szükség van, mint a konkrét betegségeket kezelő gyógyszerekre.

Tóth Tamás

MOSZ
2019-01-16