Modern szemlélet és bensőséges hangulat
Interjú dr. Lukács Bernadett-tel, a 2019. év Kedvenc Patikájának vezetőjével

A lakosság szavazatai alapján idén a kőbányai Szent Katalin Gyógyszertár lett az ország Kedvenc Patikája. Népszerűségük titkáról dr. Lukács Bernadett gyógyszertárvezetőt kérdeztem.

Gyógyszertár: Pontosan hol található, és mitől különleges a patikájuk?

Dr. Lukács Bernadett: Gyógyszertárunk a X. kerületben, a Gergely utcában működik. 1909-ben létesült, ez volt a harmadik patika Kőbányán, de a jelenleg működő gyógyszertárak között a legrégebbi. A ma is résztulajdonos hölgy családja 1922-ben vette át a gyógyszertárat. Négyen vagyunk tulajdonosok: ő, akinek a szüleié volt a patika, 85 éves, viszont a mai napig aktívan tevékenykedik a vállalkozásban. Pici patika vagyunk, hárman dolgozunk itt, két gyógyszerész és egy szakasszisztens. Gyógyszerész kolléganőm 23 éven át vezette a patikát, ám időközben nyugdíjas lett. Én öt évvel ezelőtt kerültem ide, lényegében az ő utódaként. Ez a váltás most februárban történt meg, személyi jogosként akkor vettem át a patika vezetését.

Gy.: Ha már itt tartunk, az Ön előéletéről is, ha hallhatnánk néhány szót…

L. B.: Amikor 2002-ben végeztem az egyetemen, gyógyszercégnél helyezkedtem el orvoslátogatóként, illetve marketinggel foglalkoztam. 2008-ban született meg a kisfiam, és akkor azt mondtam, hogy a család az első, és azt a pörgést erre a munkára cseréltem fel, mert azt hittem, hogy ez nyugisabb, de nem: más szinten, de ez is pörgés. Onnantól patikában dolgoztam, először helyettesítőként, utána pedig főállásban.

Gy.: Milyen összetételű a betegkörük? Fiatalabbak, idősebbek? Stabil vagy átmenő a forgalom?

L. B.: Ez így mind igaz. Családi házas övezetben működünk, úgyhogy alapvetően idős a betegkör, de a most épült új társasházakból számos fiatal érkezik, köztük sok kisgyerekes is. Ezzel együtt megmaradt a bensőséges jelleg. Az orvosi rendelő tőlünk pár házszámra található, és az átmenő forgalom is jelentős, mivel a Gyömrői utat sokan erre próbálják elkerülni. Meglátják a zöld keresztet, és megállnak a mellettünk lévő parkolóban.

Gy.: Azt vettem észre, hogy a Kedvenc Patikám címet sokszor nem a forgalmas, hanem az ilyen félreesőbb helyeken működő gyógyszertárak nyerik el.

L. B.: Amelyek családiasabb hangulatúak, ahol megvan a lehetőség arra, hogy a szakemberek időt szánjanak a betegekre.

Gy.: Mi az, amire Önök nagy hangsúlyt fektetnek? Magisztrális gyógyszerkészítés, gyógyszerészi gondozás, modernebb technológiák alkalmazása?

L. B.: Bár nálunk nincs a klasszikus értelemben vett gyógyszerészi gondozás, mégis tudunk időt szánni a hozzánk betérőkre. Nemcsak a testüket, hanem a lelküket is ápoljuk, az életük számos részletét ismerjük. Jelenleg egy tárával dolgozunk, de ezt a közeljövőben kettőre szeretnénk bővíteni, mert a forgalmunk egyre jobban növekszik. Szeretném, ha megmaradna ez a családiasság, másrészt, aki betér hozzánk, minél hamarabb megkapja azt, amiért jött.

Gy.: Izgalmas kontrasztnak látom, hogy miközben az eredeti officinai bútorok között dolgoznak, a marketingjük nagyon is 21. századi…

L. B.: Igen, az eredeti, art deco stílusú patikabútor lett felújítva, sőt, még a régi kézi mérleg is megvan.

Gy.: Mit tettek azért, hogy Önök legyenek az ország Kedvenc Patikája?

L. B.: Először is, megújítottuk a weboldalunkat, ami tényleg egy gyönyörűséges portál lett. A Facebook-jelenlétünk is hangsúlyos, az orvosi rendelőbe külön plakátot készítettem, és persze itt, a patikában is beszéltünk erről a megmérettetésről a betegeknek. Én is meglepődtem az eredményen, amit pozitív visszajelzésnek gondolok azzal kapcsolatban, hogy jó úton haladunk, hogy van eredménye annak a munkának, amit február óta végzünk.

Gy.: És hogy a betegek a vezetőváltást is jól fogadták…

L. B.: Mint említettem, gyógyszercégnél kezdtem, ott kaptam egy olyan lendületet és tudást, aminek köszönhetően láttam, hogy min kell változtatni. Hiszen tényleg fontos, hogy hogyan reklámozzuk a patikánkat.

Gy.: Ez egyfajta üzleti szemlélet, ugyanakkor, amikor megérkeztem a patikába, és Önt kerestem, a kolléganője mondta, hogy éppen gyógyszert készít…

L. B.: Nem tudok csak a vállalkozás menedzsment oldalával foglalkozni, a gyógyszerészi munkában is aktívan részt veszek, a laborban és a tára mögött is. A munkánknak ezt a részét is szeretem, és talán ez is hozzájárul a betegforgalom növekedéséhez.

Tóth Tamás

MOSZ
2020-01-21