Munkahelyi biztonság, munkavédelem a patikában

Az EU-OSHA kutatása kimutatta, hogy a megfelelő munkahelyi biztonság és egészségvédelem az üzlet hasznára válik. Ami azonban még ennél is fontosabb, hogy Magyarországon, ahol szervezett munkavégzés keretén belül akár csak egyetlen alkalmazottat is foglalkoztatnak, szükség van Munkavédelmi Kockázatértékelésre (munkahelyi, ergonómiai, kémiai, biológiai és pszichoszociális), mert ennek hiányában nemcsak a munkavédelmi hatóság, hanem az ÁNTSZ is büntethet.

A munkáltató köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg is értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat. Köteles továbbá bejelenteni a veszélyes anyagok (vegyszerek, tisztítószerek) használatát az ÁNTSZ honlapján, amely a regisztrációt követően tehető meg. A felhasználó – pdf dokumentumként letölthető utasítás formájában – minden segítséget megkap az oldalon. A regisztrációnak egyszeri költsége van, amelynek megfizetése után, az internetes felületre való belépést követően kezdődhet meg az adatok feltöltése.

„A veszélyes anyagok nyilvántartásának hiánya 50 ezertől 10 millió forintig terjedő pénzbüntetést vonhat maga után.”

A gyógyszertárak kiemelt helyen szerepelnek a kémiai kockázatot jelentő munkahelyek között, főleg azok a patikák, ahol saját készítésű gyógyszerek, gyógykészítmények és kenőcsök előállítása is történik. A mérgek és egyéb veszélyes anyagok tárolása, felhasználása kizárólag a munkavédelmi hatóság által előírt módon lehetséges, azaz megfelelően kialakított, idegenek elől elzárt, azaz csakis az arra jogosultak által hozzáférhető szekrényben (lehetőleg kármentő tálcával). A legkiválóbb megoldás a zárható fémszekrény, de ennek költségei igen magasak lehetnek. Érdemes szétnézni a piacon található lehetőségek között, de egyedi megoldások is elfogadhatók. A lényeg, hogy illetéktelenek és arra jogosulatlan személyek ne férhessenek hozzá a gyógyszerekhez.

Miért fontos ez? Az anyagok véletlenszerű kiömlése fizikai károkat okozhat, nem beszélve a munkavállalók egészségének veszélyeztetéséről. Mivel a kulcsra zárt szekrényekhez jó esetben csak az arra kijelölt munkatárs férhet hozzá, így az indokolatlan fogyás is megelőzhető.

Minden egyes veszélyes anyaghoz szükséges biztonsági adatlappal rendelkezniük a munkáltatóknak. Szerencsére ez ingyenesen hozzáférhető, pdf-formátumban letölthető, vagy akár a beszállítótól is elkérhető. A biztonsági adatlapokat szükség esetén mindig aktualizálni kell. Mindig a legújabb, a csomagoláson feltüntetett jelölés szerinti dokumentumot kell használni. Jelen pillanatban a 2015-ben bevezetett CLP jelölés van érvényben.

A veszélyes anyagok nyilvántartásának hiánya pénzbüntetést vonhat maga után, amelynek összegéről a munkavédelmi hatóság dönt. Utóbbi szabálysértés esetén 50 ezertől 10 millió forintig büntetheti a vállalkozást, valamint hiánypótlásra kötelezi. A pénzbüntetés mellett akár a cég tevékenységét és/vagy működését is felfüggesztheti, mindaddig, amíg a hiánypótlás meg nem történik.

A nyilvántartások vezetése mellett a másik fontos feladat a munkavédelmi oktatás. A munkavállalókat nem elég csak az egyéni védőeszközök helyes használatával megismertetni, a veszélyes anyagok biztonsági adatlapjának tartamával is tisztában kell lenniük (milyen jelölések vannak érvényben, mit tartalmaz a biztonsági adatlap stb.). A munkavédelmi oktatás tematikájának elkészítését kizárólag munkabiztonsági szaktevékenységre jogosult személy végezheti.

Papp Árpád

MOSZ
2017-10-24