A program három fő elemre épült.
Az első munkanap magas színvonalú, akkreditált szakmai továbbképzéssel indult, amelynek során a felnőttkori 2-es típusú diabetes mellitus gyógyszerészi farmakoterápia menedzsmentje egyes aktualitásai felől tájékozódtak a részvevő kollégák. A világméretű prevalencia sorban előkelő helyen szerepelő, az egyik legszélesebb társadalmi réteget érintő krónikus betegség kialakulásának kórtörténetével és hatékony kezelésében való folyamatos gyógyszerészi szerepvállalásához szükséges ismeretekkel gazdagodhatott a hallgatóság.
A szombati munkanap első részében az egészségpolitika – az egészség megőrzése, fenntartása és a betegellátás kérdései kerültek a fókuszba orvos. egészségpolitikus, gyógyszerész és szakhatósági vezető prezentációk tolmácsolásában. Az egészségügyi ellátó rendszer aktuális helyzetének ismertetését követően a résztvevők a prevenció, az ellátásszervezés és az erőforrások helyzetét is áttekintve, jövőkép felvázolására tettek kísérletet. Mindezek mellett górcső alá kerültek az ellátásszervezés egyes elemei, amely témakörben konstruktív javaslatok is megfogalmazódtak a hatékonyság növelése, a magasabb szintű egészségnyereség elérése irányában. A résztvevők megvitatták a jelenlegi, figyelemreméltóan turbulens környezet főbb, a betegszervezetek véleményét is elfogadó aktualitásait. Ezzel összefüggésben elemezték az állami és a magánegészségügy harmonizációjának lehetőségét, a telemedicina és a praxisközösségek fejlesztési irányait, valamit az egyes egészségbiztosítási és támogatáspolitikai kérdéseket egyaránt. A gyógyszerügyekért felelős szakhatóság ismertetve ellenőrzési tapasztalatait, bemutatta a gyógyszerbiztonság érdekében tett erőfeszítéseket. Gondolatvezetésében - többek között - kitért a gyógyszerészi szolgáltatások kérdésére és a működtetés jogszabályi hátterének korszerűsítési igényére egyaránt.
A második részben munkatervünknek megfelelően, a gyógyszerügyre fókuszálva, a gyógyszerpiac került górcső alá. Hogyan biztosítható a betegek számára a korszerű gyógyszeres terápiákhoz való hozzáférés a jelenlegi körülmények között? Ennek a kérdésnek a tanulmányozásához a gyártó és a nagykereskedelmi szektor vezetői voltak segítségünkre. A gondolatvezetés során, a szakterületen fellelhető feszültségek és kihívások mellett a szabályozó rendszer gyakori változásai, az ár- és árrés-szabályozás kérdései is elemzésre kerültek, felvetítve egy életszerű elemeket tartalmazó, stabil jövőkép megfogalmazásának igényét.
A második munkanap harmadik része a gyógyszertárak mindennapjairól szólt. A témakör felvezetését a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége elnök asszonya vállalta fel. A szakma – hivatás – gazdaságosság közötti harmónia igényével és megteremtésének lehetőségeivel indította gondolatvezetését, ismertetve a tényeket és bemutatva a mozgásteret. Prezentációjában felvázolta a gyógyszertári szolgáltatások jelentőségét a gyógyszerészi hivatásban, különös figyelemmel az adherencia és a várható egészségnyereség kérdéseire. A vitaindítót fórum és kerekasztal megbeszélés követte, ahol széles körben került megvitatásra a patikák jelenlegi helyzete, a kistérségek ellátása, a készletfenntartás problémái és a szolgáltatásfejlesztés lehetőségei egyaránt.
A munkakonferencia harmadik eleme a harmadik napon a gyógyszertár-működtetés jogi, gazdasági, valamint pénz-, munka- és adóügyi kérdéseinek tárgyalását tartalmazta. Ennek során a kollegák megismerkedhettek a HENT stabilizációs időszaka lezárásával és az ezzel kapcsolatos következményekkel. A gyógyszertár-működtetés egyik nem szakmai, de kiemelten fontos területe a gazdasági tevékenység kézbentartása. A könyvelés és az egészségügyi vállalkozás vezetése közötti harmónia elengedhetetlen feltétele a kiegyensúlyozott ellátásnak. A résztvevők évekre visszamenően hasznos muníciót kapnak ezeken a nyílt beszélgetéseken. A forrásteremtés jelentőségét hangsúlyozva a jelenlévők tájékozódhattak a gyógyszertár számára igénybe vehető pályázati lehetőségekről a gyakorlatban éppúgy, mint a napjainkban egyre nagyobb jelentőségű energiatakarékos megoldásokról egyaránt.
A rendezvényt informatikai konzultáció és számos színvonalas kiállítás gazdagította.
A három napos munkakonferenciát a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége éves beszámoló közgyűlése zárta, ahol a kollegák áttekintették, értékelték a konferencia munkáját, és elfogadták megállapításait. A közgyűlésen ezúttal tisztségviselői választásokra is sor került.
A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége
XXVIII. Gyógyszertár-működtetés Konferencia
megállapításai
Esztergom, 2023. március 05.
Magángyógyszerészek Országos Szövetsége