Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn jelentette be, hogy a kormány arról döntött, hogy az extraprofitadóra kötelezett gyógyszercégek július 1-től az extraadó felét, tehát 20 százalékot leírhatnak az adójukból, ha ezt kutatás-fejlesztésre (K+F) fordítják.
Bár részleteket nem közölt, így például az sem derült ki, hogy a klinikai vizsgálatok a K+F körbe tartoznak-e majd, ám az adó kivetése olyan versenyhátrányt jelentett a gyógyszeripari szereplőknek, amit azóta sem tudtak feldolgozni. A kormány vélhetően ezt látta be.
A Telex szerint az ágazatban leginkább zűrzavar érezhető, amelyet majd a pontos rendelet segíthet tisztázni. Úgy tűnik, hogy a kormányzat a kommunikációban előreszaladt, de az adóügyi szabályok még nem készültek el, vagyis nem tudni pontosan, hogy kire melyik évtől milyen engedmény vonatkozik. Azt természetesen a kormány is észlelte, hogy amennyiben az exportáló magyar cégeket sújtja különadóval, akkor ők nagyon könnyen elmennek. De az új bejelentésekben például gyógyszerforgalmazók is elhangzottak, náluk pedig aligha van nagy K+F.
A nagy hazai gyógyszergyártók, vagyis a 150 milliárd forint feletti forgalmi sávba is eljutó Richter Gedeon, TEVA, Chinoin, Egis, illetve a kisebbek, mint például a Béres, még most is számolgatnak, mennyi hazai adót spórolhatnak meg, milyen a globális minimumadó rájuk nézve, de a bizonytalanság és a magas adóterhelés miatt most aligha Magyarországot preferálják, ha beruházási helyszínről döntenek.