Vasárnap délelőtt
A rendezvény utolsó napjának előadói egészen szélesre nyitották az optikát, hiszen a gyógyszerész- és a gyógyszertári asszisztens-képzés aktuális kihívásai éppúgy napirendre kerültek, mint a gyógyszerellátás tágabb és szűkebb gazdasági és adókörnyezete, illetve a tára melletti szakmai munka gyakorlata.
Lawrence „LB” Brown, az amerikai Chapman Egyetem professzora az Amerikai Egyesült Államok közvetlen lakossági gyógyszerellátást végző patikáiban nyújtott, finanszírozott gyógyszerészi szolgáltatásokat, azok rendkívül magas eredményességét, és díjfizetési modelljét ismertette, kitérve azok nehézségeire is.
Prof. dr. Bácskay Ildikó, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának dékánja a gyógyszerészek graduális és posztgraduális képzése során kialakítandó kompetenciákról beszélt. A gyógyszerészképzés célja egyben hitvallás is – az előadó szerint ezt kellene közvetíteni a társadalom felé, hogy mindenki számára világossá váljon, milyen magas fokú szakmai tevékenységet végez, mitől egyedi és nélkülözhetetlen a gyógyszerész munkája. A gyógyszerész nemcsak szakember, menedzser, hanem professzionális segítségnyújtó is. Ildikó úgy gondolja, a gyógyszerészi hivatásról pozitívan kell kommunikálni a társadalom felé, mert csak így lehet vonzó a szakma a fiatal generációk számára.
Fábri Lászlóné, az Orea-Hygiea Alapítvány elnöke az idén 75 éves magyarországi gyógyszertári asszisztens-képzés legfontosabb állomásain vezette végig hallgatóságát.
Dr. Nagy Gábor, a Pharma Cloud Kft. ügyvezető igazgatója a patikai gazdálkodás kritikus tendenciáira mutatott rá. Mint mondta, általános trend, hogy az offline patikai értékesítésben nemcsak az eladott dobozszám, hanem a vényes forgalom is csökken. Az eladások egyre nagyobb hányada történik online, de a kedvezőtlen tendencia ettől függetlenül él. A gyógyszertáraknak a forgalom mutatói közül leginkább a nem támogatott készítmények árrésére van ráhatásuk, amivel kompenzálhatják az esetlegesen csökkenő dobozszámot.
Dr. Dózsa Csaba egészség-közgazdász, a Miskolci Egyetem Egészségtudományi Karának docense prezentációjában az aktuális gazdasági helyzetnek és az inflációnak az egészségügyi közkiadásokra és a lakosság várható egészségügyi költéseire gyakorolt hatását vizsgálta. Soha ennyit nem költöttünk egészségügyre, ám e pénzek egy jelentős része az orvosi béreket fedezi, nem pedig a patikák fenntarthatóságát biztosítja. Ráadásul az egészségügyi kiadások 28-30 százalékát a lakosság a saját zsebéből fizeti, amely arány a V4-országok és Románia viszonylatában nálunk a legmagasabb. Az emberek jelenleg – és egyre növekvő mértékben – a járóbeteg-ellátás keretében fizetik ki a legtöbb pénzt, ezt követi a prevenció, illetve a gyógyszerek költsége.
Móricz János népegészségügyi szakember a Hartmann-Rico Hungária Kft. képviseletében a gyógyszerészek számára hasznos sebkezelési ajánlásokat fogalmazott meg. Mint mondta, nagyon fontos (lenne) a sebek felmérése, hogy a tára mellett álló szakember eldönthesse, azok gyógyszerészi tanácsadás mellett házilag is kezelhetők, vagy orvoshoz kell irányítani a pácienst. Az előadó a krónikus sebek kezelése kapcsán holisztikus megközelítést javasolt, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy a diabetes miatti lábamputációk háromnegyede megfelelően végzett sebkezeléssel elkerülhető lenne.
Schissler József könyvvizsgáló, adótanácsadó, okleveles pénzügyi revizor a 2023-ban hatályossá vált, illetve a jövő évben aktuális adó- és tb-változásokat foglalta össze, amelyekről terveink szerint a Gyógyszertár magazin decemberi számában adunk összefoglalót.
A kongresszus teljes időszaka alatt a résztvevők magas színvonalú kiállításokat tekinthettek meg, termékbemutatókon vehettek részt, konzultációt folytattak a gyógyszerpiac számos szereplőjével. Az előadásokat követően került sor a kiállítói ajándékcsomagok sorsolására és átadására, majd a rendezvény a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége Közgyűlésével ért véget.
Kikapcsolódás
A hosszú hétvége természetesen nemcsak tanulásra-informálódásra és az aktuális problémák megvitatására adott alkalmat, a kikapcsolódásra is számos lehetőség adódott. Pénteken, a Patika Magazin Estjének résztvevői a Dívák című produkciót élvezhették, majd borvacsorára került sor a szépasszonyvölgyi Juhász Pincészetben. A szombati Gálavacsorát követően Korda György és Balázs Klári adott fergeteges hangulatú koncertet, majd a közönség a Medicolor együttes zenés-táncos estjén adhatta át magát az önfeledt szórakozásnak.